Cosa Nostra filmy mafijne

Filmy mafijne dzielą się na te całkowicie sfabularyzowane i na te oparte o prawdziwych ludzi, historie i wydarzenia. Bardzo często to mix fantazji i rzeczywistości. Niektóre wprost odwołują się do konkretnych mafiozów z przeszłości, w innych – musimy się tego domyślać. Zapraszam na przegląd mafijnych pozycji na rynku z opisem jakich rodzin i historii dotyczą.

Ojciec Chrzestny

Często poszukujemy odpowiedzi na pytanie : czy Don Corleone ( główna postać) był kreacją konkretnego bossa mafii. Otóż nie. Jest to inspiracyjny mix : Franka Costello ( rodzina Luciano z Nowego Jorku), Joe Profaci ( króla oliwek) i Carla Gambino z mafijnej rodziny Gambino.

Ojciec Chrzestny to kilka filmów i z grubsza fabuła dotyczy nowojorskiej wojny gangów, której korzenie zauważamy w odmowie dystrybucji narkotyków. Film zdobył 3 Oscary

Irlandczyk 

Wteran II wojny światowej, morderca i oszust pracujący dla mafii odkrywa kulisy tajemniczego zaginięcią jednego z najsławniejszych przywódców związków zawodowych – Jimmy’ego Hoffa. Brudne zagrywki, kryminalny świat i wspaniały Robert de Niro.

Chłopcy z ferajny

Obok Ojca Chrzestnego to najlepsza pozycja na liście. Chłopcy z ferajny to opowieść o chłopakach, którzy wchodzą w nowojorski mafijny świat. Inspiracją filmową była postać Vincenta Asaro – członka nowojorskiej rodziny mafijnej Bonanno.

Człowiek z blizną

Film z Al Pacino inspirowany postacią gangstera Al Capone. Główny bohater, Kubańczyk Tony Montana emigruje do USA, gdzie szybko łapie kontakt w świecie przestępczym aż w końcu staje na czele gangu.

Donnie Brasco

Film oparty na faktach, ponieważ przedstawia pracę agenta FBI o tym samym pseudonimie, które inflitruje środowisko mafijne w Nowym Jorku. Celem jest rodzina Bonanno, jedna z 5 mafijnych rodzin w mieście.

American Gangster

Kto mnie zna ten wie, że filmy z Denzelem Washingtonem i Nowym Jorkiem w tle – to pozycja obowiązkowa. Frank Lucas ( główny bohater) para się narkotykami w świecie mafijnym. Natrafia jednak na problemy, bo staje w obliczu detektywa Richie Robertsa.

Dawno temu w Amercye

To jest mafijny klasyk, który kiedyś był uznany za najgorszy film roku 1984. Wspomina początki gangsterkiego życia 5 chłopaków z Nowego Jorku. Film bazuje na książce i luźno nawiązuje do początków mafijnych w Wielkim Jabłku.

Inflitracja

Film odnosi się częściowo do rodziny Luciano w Nowym Jorku, mimo że akcja filmu rozgrywa się w Bostonie. Jeden z agentów FBI przenika do struktur mafijnych, których szefem jest Frank Costello ( rodzina Luciano). Pomysłowo poprowadzona historia i wartka akcja – zdecydownie film warty obejrzenia.

Wrogowie publiczni

Oparty na prawdziwych postaciach i legendarnych gangsterach : John Dillinger ( okradał banki), Baby Face Nelson ( morderca plus napady na banki) i Pretty Boy Floyd. Mamy lata 30 i ówczesny prezydent Hoover daje wszystkie narzędzia FBI do złapania gangsterów.

Gotti z 1996 roku

Mamy dwa pełnometrażowe filmy, które powstały o Gottim, czyli przywódcy mafijnej rodziny Gambino z Nowego Jorku. Osobiście polecam tą starszą wersję. Film wspaniale ukazuje czasy świetności i upadku bossa.

Prawo Bronxu

Wyjątkowo de Niro nie gra gangstera a uczciwego kierowcę samochodu, którego syn powoli i skrupulatnie wchodzi w przestępczy światek. Niestety prawa jakimi rządzi się mafia są trudne do ominięcia. Film nie bazuje na konkretnych postaciach a raczej ukazuje gangsterski świat od środka.

Iceman

Historia Richarda Kuklińskiego ( polskie korzenie),który z jednej strony ma rodzinę i wydawałoby się prowadzi normalne życie a z drugiej jest płatnym mordercą działającym na zlecenie mafii. Dopuszcza się makabrycznych czynów i popełnia je z zimną krwią. Historia warta zobaczenia choćby ze względu na polski wątek.

Dokumenty, seriale

Miasto strachu

Film dokumentalny, który pokazuje wszystkie działania FBI w celu obalenia pięciu rodzin mafijnych w Nowym Jorku. Jeden z najlepszych dokumentów na ten temat. Przedstawia zarówno działania mafii jak i władz federalnych.

Rodzina Soprano

Serial, który nie opiera się na życiu i działaniach konkretnych mafii czy gangsterów, ale ukazuje mafijne powiązania, rodzinne spory i stał się fenomenem również ze względu na ukazanie wpływu takiego stylu zarobkowania na wszystkie aspekty życia

Rodzina Gambino na CDA

Dokument, który w szczegółach opisuje perypetie mafijnej, nowojorskiej rodziny Gambino. Poznajemy poszczególnych bossów, ich charaktery, temperament, zasady i upadki.