Filmy z oszustwami w tle

Jestem królową brnięcia w wymyślone tematy. Wkręcenie się w temat oszustów zaczęło się od wzmianki na stories w sprawie dokumentu HBO „ Zła krew”. I poszło. Skoro przeanalizowałam jeden przypadek – to znajdźmy następne. Czy kompulsywne oglądanie lub czytanie wszystkiego w jednym, bardzo określonym zagadnieniu, czegokolwiek mnie uczy? Zawsze. W przypadku oszustów to analiza ludzkich zachowań, sposobów manipulacji, wymyślnych metod mijania się z prawdą, reakcji otoczenia. Na końcu powolne opadanie kurtyny aż do całkowitej nagości króla. Dobrze to obserwować z boku i wyciągać własne wnioski. Przedstawiam Wam dokumenty, które zrobiły na mnie dobre wrażenie i w większości opowieść mnie wciągnęła.

 

  1. Wynalazczyni : Dolina Krzemowa w kropli krwi

Opowieść o przypadku Elisabeth Holmes, wynalazczyni z Doliny Krzemowej. Kobiety, która przez niektórych została okrzyknięta drugim Stevem Jobsem a wszystko za sprawą cudownego urządzenia, które za pomocą jednej kropli krwi miało wykonywać około 200 badań. Jeden z najlepszych dokumentów opisujący scam, oszustwo a może wielkie ambicje, niezrealizowane marzenia, nierealną wiarę w swoje możliwości? To chyba pierwszy dylemat, który pojawia się w trakcie oglądania filmu. Czy Elisabeth ślepo wierzyła w swój projekt i ta niezachwiana wiara doprowadziła ją do upadku? Czy jest tylko następnym przykładem nieudanego start-upu? Wspaniała podróż w głąb nierealnych oczekiwań i chorych ambicji oraz manipulacyjnych zagrywek. Sama postać Holmes jest interesująca i dokument mistrzowsko zwraca uwagę na jej poszczególne cechy. Rzadko mruga oczami, chodzi głównie na czarno, oczarowuje ludzi, tworzy aurę geniuszu i podziwu.

                                                                                                   

 

Obejrzysz na HBO MAX

 

  1. Zła weganka

Miniserial, opowieść o jednej z najbardziej znanych, nowojorskich restauratorek kuchni wegańskiej – Sarmie Melngailis, prowadzącej niegdyś Pure Food and Wine. Serial wspaniale wprowadza widza w biznes Sarmie. Prestiż, tytaniczną pracę, problemy finansowe, zaanagażowanie zespołu, rozterki miłosne – i to wszystko nie na darmo, bo oto bohaterka poznaje swojego Księcia na Tinderze i jej życie krok po kroku ulega całkowitej zmianie. Ta przemiana, której jesteśmy świadkiem to taka klasyczna historia z cyklu „ Ona  to zrobiła? To niemożliwe”. I to „niemożliwe” pojawia się też w głowie widza. Jesteśmy świadkami niewiarygodnej manipulacji drugim człowiekiem, utraty swojej tożsamości, upadku, sięgnięcia bruku i próby powstania. Czy związek z manipulatorem i kłamcą może być tym samym co wstąpienie do sekty? Czy nasze grzechy forsowane przez innych ludzi zasługują na inną ocenę czy nie ma to znaczenia ?

                                                                                               

Miniserial obejrzysz na Netflixie

 

  1. Mistrzowie Mistyfikacji

Czy da się udawać szpiega i latami uprowadzać nieświadomych uprowadzenia ludzi ? Domyślam się, że brzmi to paraoicznie, niewiarygodnie i niezbyt prawdopodobnie ale taka historia miała miejsce. I kiedy myślałam, że widziałam wszystko to jednak okazało się, że nie. Być może taka historia byłaby trudniejsza do zaplanowania w dzisiejszych czasach, ale cały zamysł i sposób działania przypomina narzędzia stosowane przez sekty. Wyłudzenia pieniędzy, rozłam z rodziną, wprowadzenie aspektu zagrożenia z zewnątrz i oczywiście zysk twórcy. Dokument ma wartość dodaną, ponieważ możemy zobaczyć sytuacje z przeszłości oczami bohaterów – dziś. Przy każdej takiej historii pada pytanie, jak do tego doszło? Jak można dać się tak zmanipulować. Na te pytania uzyskamy odpowiedź.

                                                                                                     

 

Miniserial obejrzysz na Netflixie

 

  1. Nie ufaj nikomu : polowanie na Króla Kryptowalut

Nie interesuje się kryptowalutami, ale szukając pozycji z oszustwami w tle, wpadłam na tą – i chociaż bez przekonania to historia okazała się ciekawsza niż mogłam się spodziewać. Przede wszystkim mamy genialny scenariusz na film. Jest młody człowiek. Jest pomysł i realizacja. Są duże pieniądze. Jest sukces a następnie zagadkowa śmierć i defraudacja. Naturalnie jest i teoria spiskowa a za nią wyjaśnienie mrocznej historii. Jest więc wszystko co gwarantuje emocje, napięcie, prowokuje pytania ale i daje odpowiedzi.

                                                                                         

 

Obejrzysz na Netflixie

 

  1. Fyre

Kompletnie nie wiedziałam czego się spodziewać. Opis dokumentu mało zachęcający. Organizacja wielkiej imprezy i oszustwo uczestników. Pomyślałam, że znam wiele takich historii, więc nie sądzę, żeby coś mogło mnie kompletnie zaskoczyć. A jednak. Podobnie jak w dokumencie Zła Krew, mamy wielkie ambicje, nowatorskie wizje, inwestorów, sztab oddanych i zaangażowanych ludzi. Zespół, który wierzy w wizje twórcy i chce być częścią największej i najgłośniejszej imprezy na świecie. Są Bahamy, modelki, szampan. Jest wielka kasa i wielki upadek. Łzy i prokuratora. Oszukani ludzie i zmarnowane nadzieje. Bywa też śmiesznie i ironicznie. Dokument obejrzałam na wdechu. Trzyma w napięciu i świetnie oddaje – najpierw klimat powstającej imprezy, a na koniec sylwetkę największego imprezowego oszusta.

                                                                                    

 

Obejrzysz na Netflixie

 

  1. Ikar

 

Film otrzymał Oscara, więc to chyba najlepsza rekomendacja. Obejrzałam go już wiele lat temu i do dziś pamiętam wrażenie jakie na mnie wywarł. Streszczając ; film demaskuje praktyki dopingowe w środowisku olimpijskim w Rosji. Mamy również człowieka, który poddaje się tym praktykom i bada na sobie ich działanie. Tak naprawdę kolejność jest odwrotna i to jest cały smak filmu. Mam kilku bliskich znajomych w środowisku sportowym i miałam również w środowisku kolarskim i całość nie zaskoczyła mnie osobiście, ale historia jest opowiedziana po mistrzowsku.

                                                                                               

 

Dokument obejrzysz na Netflixie

 

  1. Oszust z Tindera

Nie wiem czy warto się rozwodzić. Prawdopodobnie byłam jedną z ostatnich osób, które obejrzały ten dokument. Dawida znudził, mnie nie, więc nie jestem pewna jaką mu wystawić ocenę. Tytuł dość klarownie wskazuje tematykę poruszaną w filmie, bo mamy i oszusta ( co zrozumiałe patrząc na temat wpisu ), i znajomość z Tindera. Są prywatne samoloty, miłość, wielkie imprezy, drogie samochody, oszukane kobiety i ON. Człowiek bez skrupułów, manipulator. Są pytania o naiwność i winę, choć ta ostatnia zawsze powinna spoczywać na barkach oprawcy. Jeśli umiecie uczyć się na błędach innych, to warto tą lekcje odrobić z omawianym panem z Tindera.

                                                                                         

 

Dokument obejrzysz na Netflixie

 

Przestępstawa o charakterze seksualnym

  1. Allen kontra Farrow

Miniserial traktujący o przestępstwach seksualnych Woodyego Allena, których miał dokonać na swojej córce. Historia opowiedziana z perpektywy córki, syna i byłej żony Allena. I można się czepiać, że to tylko słowa, ale dokument dobitnie wskazuje na materiał dowodowy załączony do akt sprawy. Rzekłabym, że nie pozostawia wątpliwości. Na niekorzyść Allena działa również fakt, że związał się ze swoją byłą córką, dziś partnerką ( mimo, że to córka adopcyjna ). Przedziwnym jest fakt jak można w zdrowy sposób skierować strumień rodzicielskich uczuć na miłość romantyczną. Serial przedstawia też smutną perspektywę ochrony osób znanych, sławnych, lubianych. Plus za świetny klimat.

                                                                                        

Obejrzysz na HBO MAX

 

  1. Nasz ojciec

Lekarz, który dokonywał inseminacji u pacjentek własną spermą i według prawa nie został skazany za przestępstwo seksualne. Szokująca historia dzieci, które po latach odkrywają swoją tożsamość. Mamy wątek wiary, sposobów działania, powodów dokonywania takich czynów zabranionych. Mamy brak skruchy, chęć zemsty, groźby i niestety pustkę. Pustkę, która nie zostaje wypełniona karą za swoje czyny, oddaniem sprawiedliwości ani żadną formą zadośćuczynienia.

                                                                                

Obejrzysz na Netflixie

  1. Jimmy Saville

To pierwszy dokument na taką skalę, który obnażył prawdę o ikonicznym brytyjskim dziennikarzu. Niestety fakty ujrzały światło dzienne po jego śmierci a powód jest oczywisty – władza, ochrona osób znanych i lubianych. Przez 50 lat był podziwiany, udzielał się charytatywnie, przyjaźnił się z rodziną królewską. Policja ustaliła, że dokonał 214 przestępstw seksualnych, w tym gwałty na nieletnich. Następna gorzka historia o sprawiedliwości, która nigdy nie nadchodzi.

                                                                                               

Obejrzysz na Netflixie